TURISTICKÉ TRASY

Lipensko je hlavně krásná příroda ale také památky. Trasy vedoucí kolem velmi zajímavých míst, jejichž seznam v odkazu Typy na výlet, najdete v tomto seznamu. Kliknutím na fotografii se otevře pdf soubor s mapkou a popisem turistické trasy.
Lipno - Pěší turistika

Turistická trasa - Pěší turistika

Trasa: Horní Planá - Bližší Lhota - Huťský Dvůr - Zadní Zvonková - Horní Planá
Délka: 17 km
Lodním převozem z Horní Plané do Bližší Lhoty - po zelené značce nahoru okolo Lhotského vrchu - pokračovat cestou kolem bývalého Schwarzenberského plavebního kanálu, dále neznačeným úsekem přes bývalou osadu Josefův Důl do Medvědího lesa a do Zadní Zvonkové - odtud pokračovat po červené okolo Zvonkovského vrchu a po 2 km dojít do níže položené Přední Zvonkové - zde se oddělit od červené a neznačenou silnicí pokračovat k vodní nádrži, přes Zadní Hamry zpět do Bližší Lhoty - přívozem do Horní Plané.

Turistická trasa – CyklotrasyPo stopách Adalberta Stiftera

Po stopách Adalberta Stiftera

Trasa: Horní Planá - Bližší Lhota - Přední Zvonková - rakouská Kanalstrasse - Svatý Tomáš - Frymburk - Černá v Pošumaví - Hůrka - Horní Planá
Délka: 66 km
Od rodného domu Adalberta Stiftera krajinou, kterou popisoval, ke zřícenině hradu Vítkův hrádek a do bydliště jeho lásky Fanny. Pas s sebou.
Horní Planá - rodný dům A. Stiftera - převoz - Bližší Lhota (modrá, č. 1020) - Přední Zvonková (č. 1033) - Zadní Zvonková (hranice) - rakouská Kanalstrasse - Ježová (hranice) - Koranda (červená, č. 1019) - rozcestí u Janovy cesty (č. 1033) - Svatý Tomáš - Vítkův kámen (zelená č. 1021) - Frýdava (převoz) - Frymburk - Milná - Černá v Pošumaví - Hůrka - Horní Planá.
Zajímavosti: rodný dům A. Stiftera, Zadní Zvonková - kostel sv. Jana Nepomuckého, Schwarzenberský kanál, Vítkův hrádek - obnovená zřícenina, rozhledna, významné místo pro tvorbu spisovatele, básníka a malíře A. Stiftera.


Jezerní stezka

Cyklostezka Jezerní

Charakteristika : Neustálý kontakt s Lipenským jezerem a překrásné výhledy na něj - dvě atraktivní plavby lipenskými převozy.
Délka: 50,5 km
Popis cesty: Frymburk (převoz) - Frýdava (červená; č. 1019) - Rozcestí u Mostu (č. 1033) - Kyselov - Přední Zvonková (modrá; č. 1020) - Bližší Lhota (převoz) - Horní Planá (č. 33) - Hůrka - Černá v Pošumaví - Milná – Frymburk.
Rakouská

Cyklostezka Rakouská

Charakteristika : Atraktivní zalesněnou šumavskou přírodou na české i rakouské straně - překrásná scenérie u Plešného jezera.
Délka: 38,6 km
Popis cesty : Nová Pec - Říjiště - Plešné jezero - Plechý (CLO) - Holzschlag - Schönbach - Zadní Zvonková (CLO) - Přední Zvonková (modrá; č. 1020) - Bližší Lhota (převoz) - Horní Planá (č. 33) - Nová Pec.

Schwarzenberská cesta

Cyklostezka Schwarzenberská cesta

Charakteristika : Krajinou podél Schwarzenberského plavebního kanálu, který sloužil k plavení dřeva ze Šumavy do Dunaje.
Délka: 61,0 km
Popis cesty : Černá v Pošumaví (bílá; č. 1033) - Dolní Vltavice (převoz) - Kyselov (č. 1033) - Rozcestí u Janovy cesty (červená; č. 1019) - Koranda - Ježová (CLO) - rakouská Kanalstrasse - Zadní Zvonková (CLO; č. 1033) - Nová Pec (č. 33) - Horní Planá - Černá v Pošumaví.

Kozí vrch

PŘÍVOZEM NA KOZÍ VRCH

Délka: 46 km; lehká trasa; silniční kola
Horní Planá – V městečku se zachovanou historickou architekturou z 19. stol., najdeme také letní kino promítající za každého počasí, veřejnou písčitou pláž s minigolfem, půjčovnou sportovního vybavení, informační centrum.
Převoz Horní Planá – Bližší Lhota – Slouží k přepravě přes v. n. Lipno v období od dubna do října.
Schwarzenberský kanál - Unikátní vodní dílo – chráněná technická památka, budovaná podle projektu ing. J. Rosenauera v 18. a 19. stol. – spojoval povodí Vltavy a Dunaje a sloužil k pravidelné plavbě polenového dříví ze Šumavy do Rakouska až do roku 1932.
Zadní Zvonková – Původně dřevorubecká osada založená kolem r. 1670 s kostelem z 18. stol., později s rozvinutým sklářským průmyslem, ještě v r. 1939 čítala 1352 německy mluvících obyvatel, kteří byli po 2. sv. válce násilně vysídleni. V r. 1953 srovnána se zemí a opatřena hraničními zátarasy sotva sto metrů od dosud stojícího kostela, který je dnes spolu s přilehlým hřbitovem dobrovolníky znovuobnovován.
Kozí vrch – V oblasti mezi tímto, Zvonkovským a Pestřickým vrchem se nacházejí chráněná zrašelinělá prameniště několika potoků s přirozeným vývojem.
Kyselov – Bývalá osada, ze které zbyla jen zajímavá minikaplička stojící na kameni vlevo za křižovatkou.
Převoz Kyselov – Dolní Vltavice – V provozu od června do září, převoz je však třeba předem objednat a počítat i s čekací dobou na více přepravychtivých, neboť cena plavby (min. 700,- Kč) se mezi ně rozpočítává.
Černá v Pošumaví - Letovisko s historií těžby tuhy a pivovarnictví, ležící v centru Lipenska, nabízí široké služby všem návštěvníkům včetně letního kina.